AM ÎMPLINIT 65 DE ANI!

Şcoala Populară de Arte şi Meserii Bacău a împlinit 65 de ani de activitate.

Evenimentul a fost marcat prin desfăşurarea, sâmbătă şi duminică, 19-20 octombrie, la Sala Ateneu, a unei ediţii aniversare a Festivalului Artelor „Armonii în timp”, spectacol şi concurs de interpretare, cu particiaprea unor solişti şi grupuri de muzică uşoară şi populară, din toate judeţele Regiunii Nord-Est.

La partea festivă a manifestării au fost prezenţi: Sorin Braşoveanu, peşedinte al Consiliului Judeţean Bacău, consilieri judeţeni, foşti şi actuali profesori şi elevi ai şcolii, colaboratori, directori ai unor şcoli similare din mai multe judeţe (Cluj, Brăila, Suceava, Botoşani).

Sorin Braşoveanu (absolvent, cu mulţi ani în urmă, al Şcolii Populare de Arte şi Meserii): „Aveţi o misiune plăcută, în acelaşi timp şi foarte importantă, de pregătire, de perfecţionare şi valorificare a talentelor, fie ei copii, tineri sau maturi. Sunt bucuros să mă aflu astăzi aici şi să vă transmit cele mai frumoase urări şi să vă felicit pe toţi, profesori şi elevi deopotrivă”.

În partea a doua a manifestării a avut loc concursul propriu-zis, prima zi fiind alocată muzicii uşoare, iar a doua muzicii populare. Au participat peste 100 de solişti şi grupuri vocale de muzică uşoară şi populară, din toate judeţele Regiunii Nord-Est.

Juriul, format din Marinela Potîrniche, inspector şcolar de specialitate, Rareş Drăghici – profesor la Colegiul Naţional de Artă “George Apostu”, Oltiţa Todircă, profesor, artist de muzică populară, a stabilit următorii căştigători, pe genuri şi categorii de vârstă:

Marele Trofeu Muzică uşoară:

– Ungureanu Ana Maria – Şcoala Populară de Arte “George Enescu” Botoşani – 16 ani.

Marele Trofeu Muzică Populară:
– Pavlovici Alisia Andreea – Şcoala Populară de Arte “George Enescu” Botoşani – 11 ani.

Trofeul pe categorie de vârstă muzică uşoară:

 1. Mateeş Erica Paula – categoria 7-9 ani – Şcoala Populară de Arte şi Meserii Bacău;
  2. Cădă Denis – categoria 10-12 ani – Şcoala Populară de Arte şi Meserii Bacău.
  3. Stan Ioana Raluca – categoria 10-12 ani – Şcoala Populară de Arte şi Meserii Bacău.

Trofeul pe categorie de vârstă muzică populară:

 1. Anastasia Ciobanu – categoria 10-14 ani – Şcoala Populară de Arte şi Meserii Bacău.
  2. Chirică Iuliana Magdalena – categoria 15-18 ani- Şcoala Populară de Arte “Ion Irimescu” Suceava.
  3. Talpalariu Ioana Denisa – categoria peste 18 ani – Şcoala Populară de Arte “Ion Irimescu” Suceava.

Trofeul Grupuri vocale:

 1. Grupul folcloric “Boboceii” – Şcoala Populară de Arte şi Meserii Bacău.
  2. Grupul folcloric “Spic de grâu” Orbeni, Bacău.
  3. Grupul folcloric “Muguri de stejar” Deleni, jud. Iaşi

Şcoala Populară de Arte şi Meserii pregăteşte de peste jumătate de deceniu oameni iubitori de frumos, la diferite discipline, precum muzică uşoară, populară, diferite instrumente, şi  arte plastice, actorie, design vestimentar, iconografie etc.

Comentarii

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* Casuta GDPR este obligatorie

*

Sunt de acord